Ratusz Staromiejski (Staroměstská radnice)

Praga Ratusz StaromiejskiRatusz Staromiejski to jeden z najważniejszych i najładniejszych budynków w Rynku Staromiejskim. Jego początki sięgają XIV wieku. Ratusz powstał za panowania króla Jana Luksemburczyka w wyniku przebudowy kamienicy, która stała w tym miejscu.

Do zaadaptowanej budowli dorobiono wieżę w kształcie klina oraz kaplicę. W kolejnych latach ratusz rozrastał się o kolejne kamienice, a w XIX wieku – o neogotyckie skrzydło.

W 1945 roku ratusz został częściowo zniszczony przez Niemców. Musiano odbudować wieżę, natomiast po neogotyckim skrzydle pozostały jedynie niewielkie fragmenty. Zachowały się natomiast wnętrza m.in. Staré Radní Síni (Starej Sali Ratuszowej) i gotyckiej kaplicy.

Ratusz można zwiedzać tylko w określonych godzinach. Zazwyczaj od poniedziałku do piątku od 9 do 19, a w soboty i niedziele od 9 do 18. Polecamy udać się na 70-metrową wieżę ratuszową w celu podziwiana uroków Starego Miasta z góry.

Najbardziej znaną i ulubioną przez turystów i mieszkańców częścią ratusza jest średniowieczny zegar Orloj (Pražský orloj, Staroměstský orloj) z ruchomymi figurkami apostołów i śmierci.

Praga Ratusz Staromiejski Zdjęcie

Ratusz Staromiejski Praga Zdjęcie

Ratusz Staromiejski w Pradze Zdjęcie

Przewodnik Praga Ratusz Staromiejski