Czeskie imprezy w Polsce – wrzesień 2013

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń Czeskiego Centrum we wrześniu 2013.

Wystawa

INSIDE/OUTISDE. Polscy studenci Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie
2-29 września 2013
Białystok, Sala Wystawiennicza Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przy ul. Oskara Sosnowskiego 11

Na festiwalu fotograficznym INTERPHOTO w Białymstoku otwarta zostanie wystawa fotograficzna INSIDE/OUTSIDE, na której swoje prace zaprezentują polscy studenci Twórczego Instytutu Fotografii w czeskiej Opawie.

Wystawa autorskiej biżuterii we Wrocławskiej Galerii BWA
5-28 września 2013
Wrocław, Galeria Szkła i Ceramiki, pl. Kościuszki 9/10

Motyw “lewitacji” to temat przewodni wystawy trzech czeskich artystek – Ludmily Šikolovej, Marthy Havličkovej i Martiny Mokošínovej. Zapraszamy na wernisaż wystawy 5 września do galerii Szkła i Ceramiki we Wrocławiu.

Literatura

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu
21 września 2013

Wrocław po raz pierwszy zamieni się w europejską stolicę literatury. W różnych miejscach miasta zaprezentowane zostaną fragmenty niepublikowanej dotychczas twórczości współczesnych pisarzy europejskich, m.in. opowiadanie Petra Šabacha „Kveldsmat” ze zbioru „Z jednym uchem na wesoło”.

Czeska pisarka Petra Hůlová ponownie w polskim tłumaczeniu
„Plastikowe M3, czyli czeska pornografia” to proza, która z całego dorobku literackiego Petry Hůlovej wywołała największą burzę wśród krytyki. Już od 30 września dostępna będzie również w polskich księgarniach.

Film

Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013
6-8 września 2013
Sokołowsko

Trzecia edycja festiwalu, dedykowana Krzysztofowi Kieślowskiemu. Czeskim akcentem tegorocznego festiwalu jest film Samotni Davida Ondříčka oraz pokazy plenerowe w czeskim miasteczku Meziměstí, partnerem festiwalu.

Czeskie dokumenty proszę! – filmy dokumentalne z Czech
25. 9. 2013 – 29. 9. 2013
Kino Muranow, Warszawa

Sekcje Praskie kolaże, Kalejdoskop społeczny, Wiara żywa, Czesi w drodze, Raport mniejszości to propozycja programowa Przeglądu nowego czeskiego dokumentu w kinie Muranów, który odbędzie się 25-29 września. Organizatorzy postawili sobie za cel odważną prezentację kina zaangażowanego, poruszającego niełatwe tematy, budzące emocje i zainteresowanie.

Dokument Czechy

Nauka

Europejski dzień języków – Czeski
24 września 2013
Uniwersytet Warszawski, ul. Dobra 55, Powiśle, Warszawa

Zapraszamy na zajęcia językowe „O czeskim dla Polaków i polskim dla Czechów, czyli o polsko-czeskich pułapkach językowych.” Zajęcia dla wszystkich chętnych odbędą się w 24 września w Bibliotece Publicznej im. Z. J. Rumla w Dzielnicy Praga Południe oraz 26 września na Uniwersytecie Warszawskim.

Może Ci się również spodoba