Czeskie wydarzenia w Polsce – czerwiec 2013

Jakie imprezy związane z Czechami odbywają się w czerwcu 2013 w Polsce? Sprawdź i wybierz coś dla siebie!

Wystawa

Projektanci z Czech na Targach HUSH WARSAW
9. 6. 2013
Stadion Narodowy w Warszawie, Aleja Księcia Józefa Poniatowskiego 1, Warszawa

Czerwcowa edycja Hush Warsaw to wybór aż 160 marek z kraju i zagranicy. Targi są próbą pokazania różnorodności rynku, wskazania nowych zjawisk i wyeksponowania już uznanych projektantów.

Czeski akcent na New Wave Photography w Krakowie
13. 6. 2013 – 28. 7. 2013
Księgarnia Czuły Barbarzyńca, ul. Powiśle 11, Kraków

New Wave Photography zaprezentuje w Krakowie z prace młodych czeskich fotografów, Martina Hruški, Lucie Jestřabíkovej oraz Karla Vojkovskiego. Wystawa swoją premierę miała w tym roku w The Crypt Gallery w Londynie. Polski wernisaż odbędzie się 13. czerwca o godz. 18:00 w księgarni Czuły Barbarzyńca przy ul. Powiśle 11 w Krakowie.

Wystawa fotografii bliskiego przyjaciela Václava Havla
29. 5. 2013 – 9. 6. 2013
Dom Spotkań z Hisotrią, ul. Karowa 20, Warszawa

Już 29. maja w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotografii Oldřicha Škáchy, czeskiego dysydenta, sygnatariusza Karty 77, fotoreportera a przede wszystkim bliskiego przyjaciela i fotografa Václava Havla.

Wystawa Czeska Kreska w Kozienicach
18. 5. 2013 – 25. 6. 2013
Muzeum Regionalne w Kozienicach, ul. Parkowa 5b

Program Nocy Muzeów w Muzeum Regionalnym w Kozienicach, stoi w tym roku pod znakiem czeskiej kultury. 18 maja odbędzie się tam wernisaż wystawy współczesnej czeskiej karykatury Czeska Kreska, która potrwa do połowy lipca oraz pokaz dwóch czeskich filmów.

Literatura

Dwaj czescy pisarze na warszawskim Powiślu
16. 6. 2013
Dzielnica Powiśle, Warszawa

W niedzielę 16. czerwca zapraszamy wszystkich miłośników literatury na warszawskie Powiśle. Aktorzy Teatru Koło zaprezentują wciągające fragmenty z najnowszych czeskich powieści. Usłyszymy „Koniec Punku w Helsinkach” Jaroslava Rudiša oraz „Masłem do dołu” Petra Šabacha.

Film

Polska premiera nowego filmu Davida Ondříčka „W cieniu”
21. 6. 2013
Cała Polska

21 czerwca odbędzie się premierowy pokaz nowego filmu Davida Ondříčka „W cieniu”. Tym razem, twórca między innymi „Samotnych” czy „Jedna ręka nie klaszcze”, proponuje widzom wciągające kino detektywistyczne w klimacie noir.

Muzyka

Żiżkov na ulicach Warszawy
14. 6. 2013
Dzielnica Praga Północ

14. czerwca zapraszamy do udziału w warszawskiej Nocy Pragi. Na wszystkich wybierających się na drugą stronę Wisły czeka morze atrakcji. Na warszawskiej Pradze nie zabraknie również czeskich akcentów.

Nauka

Czescy naukowcy na 17. Pikniku Naukowym w Warszawie
15. 6. 2013
Stadion Narodowy

Piknik Naukowy to największa plenerowa impreza w Europie, która udowadnia, że nauka może być naprawdę pasjonująca. 15 czerwca 2013 roku, na 17. Pikniku Naukowym popprzyjrzymy się naszemu Życiu, szerzej spojrzymy na świat i poszukamy różnych przejawów aktywności. Swój namiot będzie miało również Czeskie Centrum, które reprezentować będą dwie instytucje naukowe z Czech.

Ostatni z cyklu wykładów o Czeskich Świętych – św. Agnieszka
27. 6. 2013
Al. Róż 16, 00-556 Warszawa

Serdecznie zapraszamy na ostatni wykład dotyczący czeskich świętych, który odbędzie się 27 czerwca. Cykl zamknie historia św. Agnieszki, córki czeskiego króla Przemysła Otokara I, która oprócz działalności religijnej, angażowała się również w życie kulturalne, polityczne i społeczne ówczesnej Europy.

Może Ci się również spodoba