Wystawa „Czeskie naj…” w Sosnowcu

Zastanów się, co wiesz o Republice Czeskiej i Czechach? Prawdopodobnie każdy zna największy czeski zamek Hradczany. Każdy spacerował też po najbardziej znanym i najstarszym moście przez Wełtawę – Moście Karola! Wiedzę o sąsiednim Państwie możesz poszerzyć odwiedzając wystawę „Czeskie naj…” w Muzeum w Sosnowcu. Zawitaj tam od 25 października do 27 listopada 2011.

W ramach wystawy pokazane zostaną zjawiska, produkty, wynalazki, budowle, twory natury i inne godne uwagi rzeczy charakterystyczne dla Czech. Będą też konkursy plastyczne i warsztaty: „Europa – nasz wspólny dom“ oraz konferencja naukowa „Polsko-Czeska współpraca kulturalna. Wyniki i perspektywy“.

Czy wiesz, że w Czechach jest ponad pięć tysięcy zamków i pałaców, które są często i chętnie wykorzystywane przez filmowców z całego świata?! Oprócz piwa warto spróbować również tradycyjnego napoju morawskiego – śliwowicy. Czesi mają słynną czeską szkołę hokejową, a jazda na łyżwach jest jedną z podstawowych umiejętności. Zawodnicy piłki nożnej odnoszą sukcesy w klubach na całym świecie.

Czy chcesz o Czechach wiedzieć więcej? Czy wiesz, że Republika Czeska to kraina bajkowa? Że piorunochron wynalazł Czech Prokop Diviš, a soczewki kontaktowe zawdzięczamy czeskiemu chemikowi-wynalazcy Otto Wichterle? Mniej znani są m.in. Bedřich Hrozný – odkrywca klucza do języka Hetytów, Jan Jánský – odkrywca czterech grup krwi, genetyk Mendel, nauczyciel narodów – Jan Amos Komenský. Czechy to także pierwszy robot, czeski granat, czeski design, koń starokladrubski, cukier w kostce, czeski kryształ, czeskie piwo, źródła lecznicze, architektura, sport i podróże.

W Sosnowcu można będzie obejrzeć też wystawy:
„Ołomuniec w starej fotografii“
„Wędrówka po Morawie i Śląsku XIX wieku“
„Świat teatru lalek“

Wystawa była już w Bielsku-Białej, Cieszynie, Częstochowie, w zamku Chojnata, Jeleniej Górze, Katowicach, Krakowie, Legnicy, Łodzi, Lublinie, Oleśnicy, Ostrołęce, Polkowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Siedlcach, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu).

Więcej na http://www.muzeum.org.pl/

Może Ci się również spodoba