Hradczany

Praga HradczanyHradczany
Hradczany są od wieków centrum czeskiego dowodzenia. Siedziba czeskich królów, a od upadku komunizmu – prezydenta. Zamek i katedra górują nad miastem. W ciągu dnia zatłoczone przez turystów, w nocy – wymarzone miejsce na romantyczny spacer.

Praga Zamek na HradczanachZamek na Hradczanach
Kompleks pałaców, kościołów, obwarowań, średniowiecznych wieżyczek, uliczek i katedry rozciąga się na powierzchni 45 hektarów wokół trzech dziedzińców. Do praskiego hradu należą również oszałamiające rozmachem ogrody.
Praga Katedra świętego Wita, Wacława i WojciechaKatedra świętego Wita, Wacława i Wojciecha
Wewnątrz zgromadzono cenne czeskie klejnoty koronacyjne. Jeden z witraży zaprojektował Alfons Mucha. W podziemiach znajdują się grobowce czeskich królów.
Praga Bazylika i Klasztor Świętego JerzegoBazylika i Klasztor świętego Jerzego
Bazylikę świętego Jerzego wybudowano w 1142 roku w miejscu stojącego tu wcześniej od 920 roku kościółka. Wnętrze wykonano w stylu romańskim, natomiast główną fasadę w 1670 roku przerobiono na styl barokowy.
Praga Dawny Pałac KrólewskiDawny Pałac Królewski
Starý královský palác był siedzibą urzędujących na zamku czeskich książąt i królów. Wzniesiony został w XII wieku na ruinach, drewniano – kamiennego romańskiego pałacu Sobiesława.
Praga Pałac LobkovickiPałac Lobkovicki
Postawiony został w 1570 roku jako siedziba rodu Pernštejnów, a następnie Lobkoviców. Pałac był dwukrotnie przebudowywany. Swój barokowy wygląd zawdzięcza Carlowi Luragowi.
Praga Złota UliczkaZłota uliczka
Złota uliczka jest najpopularniejszym miejscem na zamku. Stoją tu maleńkie kolorowe domki wpasowane w mury obronne. Od XVI wieku mieszkali tu rzemieślnicy i straż zamkowa. Według legendy mieli tu jednak być alchemicy.
Praga Wieża DaliborkaWieża Daliborka
Forteczną wieżę o stożkowatym dachu, będąca częścią zamkowych umocnień, stworzono na życzenie króla Władysława Jagiellończyka. Niegdyś pełniła rolę więzienia. Nazwę zawdzięcza pierwszemu więźniowi – Daliborowi z Kozojed.
Praga Wieża prochowa MihulkaWieża Prochowa Mihulka
Prašná věž Mihulka jest dwudziestometrową wieżą, włączoną do zamkowych umocnień. Swoją nazwę, podobnie jak Brama Prochowa, wzięła od dawnej funkcji – składu prochu strzelniczego.
Praga BelwederBelweder – letni pałacyk królowej Anny
Letohrádek královny Anny, czyli Letni Pałacyk Królowej Anny, zwany Belwederem, mieści się w Královskiej Zahradzie (Ogrodzie Królewskim).