Przewodnik po Karwinie

Karwina (Karviná) to miasto w północnej części Czech, około 18 km od Ostrawy, leżące nieopodal polskiej granicy. Przez dłuższy czas było miastem przemysłowym. Koncentrowało się na wydobyciu węgla. Jednak obecnie skupia się głównie na turystyce i handlu. A ma wiele do zaoferowania. Jest to miasto z bogatą historią, wieloma zabytkami i uzdrowiskami. Dzięki temu staje się miastem dynamicznym i przyciągającym studentów. W Karwinie powstał Uniwersytet Biznesu.

Dawniej Karwina zlokalizowana była na szlaku handlowym pomiędzy Węgrami a państwami bałtyckimi. Wpłynęło to znacząco na rozwój kulturalny i gospodarczy Karwiny. Pamiątką po tamtym okresie jest zamek Frysztat, który jako jedyny z trzech niegdyś istniejących zachował się do dziś.

Karvina Frysztat

Zamek Frysztat w Karwinie

W XIV wieku Piastowie na miejscu obecnego zamku wznieśli gotycką, drewnianą budowlę. Zadaniem zamku było strzec pogranicza Moraw, Śląska i dróg handlowych do Polski. Po pożarze zamku w 1511 roku książę Kazimierz II postanowił odbudować go z cegły i kamienia w stylu wczesnorenesansowym. W późniejszym czasie zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i ulegał przebudowie. Na początku XIX wieku przy zamku powstał park w stylu angielskim. Obecnie zamek charakteryzuje się stylem empire, a mieści się w nim muzeum, w którym można zobaczyć eksponaty należące do rodu Larischów, jednych z ostatnich właścicieli zamku. Zamek był poddany gruntownej rekonstrukcji w latach 90-tych i został otwarty dla publiczności.

Karvina Rynek

Rynek Masaryka w Karwinie

Sercem miasta jest Rynek Masaryka (Masarykovo náměstí), na którym centralne miejsce zajmuje ratusz z renesansową wieżą. Najstarszym zabytkiem jest natomiast kościół Podwyższenia Krzyża, w którego wnętrzu znajdziemy elementy barokowe, renesansowe i klasycystyczne. Gdy zamek Frysztat był przebudowywany na styl empire, połączono go murowanym korytarzem z kościołem. Tworzy to romantyczne wejście do wielkiego parku zamkowego.

Karwina Frysztad

Wejście do parku obok Zamku Frysztat

Spacerując parkiem dojdziemy do zabytkowej części uzdrowiska Darkov, w której dominuje Dom Wspólnoty w stylu wiedeńskiej secesji. Uzdrowisko rozpoczęło działalność w 1867 roku, a dziś działa w dwóch częściach miasta: części historycznej oraz współczesnej – jako nowe sanatorium leczniczo-rehabilitacyjne. Jest to najstarsze uzdrowisko jodowo-bromowe w Czechach.

Będąc w Karvinie należy zobaczyć „Czeską Pizę”, czyli kościół św. Piotra z Alkantry. Budynek jest przechylony o około 6,8 st. Świątynia pierwotnie stała 37 m wyżej, ale jej przechylenie wymusiło obniżenie budowli. Warto także znaleźć czas, aby odwiedzić wieżę ciśnień, czyli zabytek techniki.

Ciekawostką jest, że z Karviny pochodzą mistrzyni w rzucie oszczepem Dana Zátopková, tenisista Radek Štěpánek i topmodelka Petra Němcová.

Karvina Ratusz

Ratusz w miejscowości Karwina