Imprezy o Czechach w kwietniu 2014 [Polska]

Jakie ciekawe wydarzenia kulturalne związane z Czechami będą miały miejsce w Polsce w kwietniu 2014 roku? Sprawdźmy!

NAUKA

Czeskie naj… czyli jak Czesi podbili świat nauki
1-5 kwietnia 2014
Czeskie Centrum Informacji i Edukacji w Bielsku Białej, ul. Słowackiego 17a

Kto wynalazł soczewki kontaktowe? A piorunochron? Komu zawdzięczamy cukier w kostkach? Gdzie powstał pierwszy robot i czemu zawdzięcza swoją nazwę? Kto wyodrębnił cztery grupy krwi, a kogo nazywamy nauczycielem narodów?

Domy Czechy
Společenské vědy – SZTUKA DOMOWA – z cyklu wykładów o czeskiej kulturze popularnej
17. 4. 2014
Al. Róż 16, 00-556 Warszawa

Nasz kolejny wykład z cyklu „Czeski Sen. Oblicza Czeskiej Kultury Popularnej” poświęcony zostanie charakterystycznemu dla Czech fenomenowi sztuki domowej.

WYSTAWY

Wystawa zdjęć Oldřicha Škáchy pt. „VÁCLAV HAVEL NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI”
do 19 kwietnia 2014
Galeria Miejska BWA Bydgoszcz, Gdańska 20

Historię Václava Havla można opowiadać na wiele sposobów a każdy z nich wyłania inny aspekt i inną wartość, każdy oddaje swoją prawdę. Oldřich Škácha opowiada historię Havla widząc w nim polityka, artystę, męża, przyjaciela, ale przede wszystkim jednostkę uwikłaną w dzieje. Osobisty fotograf Havla fotografując człowieka, dokumentuje wydarzenia z okresu mrocznego socjalizmu, z czasów przemiany i poszukiwania wolności oraz z momentu upadku starego systemu i narodzin nowego.

Wystawa Jiříego Davida
do 29 kwietnia 2014
Galerii Le Guern, Warszawa

Prace autora Serca nad Zamkiem Praskim, Kluczowej rzeźby na placu Franza Kafki w Pradze, współzałożyciela grupy Tvrdohlaví (Twardogłowi, 1987), wszechstronnego artysty Jiříego Davida.

Wystawa Jiříego Skály
do 18 kwietnia 2014
Galeria Foksal, Warszawa

Prace jednego z najważniejszych czeskich konceptualistów, czterdziestolatka Jiříego Skály będzie można obejrzeć od 14 marca w warszawskiej galerii Foksal. Ekspozycja zawiera oprócz prac video, dzieła na papierze przypominające tekstylia zmarłego niedawno artysty Bohdana Mrázka, którego twórczość była w ogromnej mierze poświęcona właśnie tekstyliom.

MUZYKA

Czescy muzycy na festiwalu Musica Poetica w Tarnowie
9. 4. 2014 – 12. 4. 2014
Tarnów, bazylika katedralna, ul. Kapitulna 2

Najciekawsze programy muzyki barokowej, wykonawcy podziwiani na międzynarodowych estradach koncertowych – pod koniec Wielkiego Postu, na dwa tygodnie przed Świętami, Centrum Sztuki Mościce, Urząd Miasta Tarnowa, Capella Cracoviensis oraz Stowarzyszenie Pro Musica Mundi po raz kolejny zapraszają na Festiwal Musica Poetica. Wystąpią na nim również znakomici czescy muzycy: flecistka Jana Semerádová, wiolonczelistka Hana Fleková oraz klawesynistka Barbara Maria Willi.

LITERATURA

Rok Hrabala w Krakowie – premiera książki „Praga z Hrabalem”
do 24 kwietnia 2014
Kraków, Paulińska 28

3 kwietnia, praktycznie w dniu setnych urodzin B. Hrabala, w Krakowie odbędzie się cała seria wydarzeń poświęconych czeskiemu pisarzowi, przed polskimi czytelnikami zaprezentowany zostanie przewodnik Tomáša Mazala „Praga z Hrabalem”, odbędzie się przedstawienie pt. Via Hrabal oraz wernisaż wystawy na stulecie urodzin pisarza.

FILM

CZESKIE ŚRODY w kinie Wisła – „Obsługiwałem angielskiego króla”
9 kwietnia 2014
Kino Wisła, Pl. Wilsona 2, Warszawa

W warszawskim kinie Wisła rozpoczyna się nowy czeski cykl filmowy – projekcje odbędą się w każdą drugą środę miesiąca o godz. 20.00. Cykl najlepszych dokonań kinematografii czeskiej rozpocznie film „Obsługiwałem angielskiego króla“ w reż. Jiříego Menzla, który zostanie zaprezentowany z okazji 100-lecia urodzin Bohumila Hrabala. Po filmie promocja książki „Hrabal i inni. Adaptacje czeskiej literatury”.

11. Święto Niemego Kina
10-13 kwietnia 2014
Kino Iluzjon, Warszawa

Na tegorocznej, 11. już edycji Święta Niemego Kina w warszawskim kinie Iluzjon dwa czeskie filmy z muzyką na żywo czeskich artystów: debiut pełnometrażowy Gustava Machatýego Sonata Kreutzerowska oraz zrekonstruowany horror Przybysz z ciemności z udziałem słynnej gwiazdy Hitchcocka Anny Ondry.

„Colette” Milana Cieslara na Festiwalu Żydowskie Motywy
22-27 kwietnia 2014
Kino Muranów, Warszawa

Poruszający dramat na podstawie noweli Arnošta Lustiga Colette inspirowany losem słowackich więźniów Auschwitz Alfreda Wetzlera i Rudolfa Vrby (Walter Rosenberg), którym udało się uciec z Oświęcimia i po raz pierwszy odkryć przed ludźmi prawdę o ludobójstwie, będzie zaprezentowany na tegorocznym festiwalu Żydowskie Motywy.

„Koniec starych czasów” w reżyserii Jiříego Menzla
30 kwietnia 2014
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida. ul. św. Ducha 3-7, Elbląg

„Koniec starych czasów” nakręcony na podstawie powieści Vladislava Vančury to kolejna pełna inteligentnego humoru komedia Jiříego Menzla, film o bardzo trafnym tytule, którego powstanie zbiegło się z rokiem 1989 i Aksamitną Rewolucją Czechach.

Może Ci się również spodoba