Przewodnik po Harrachovie

Początki tej miejscowości sięgają XVII wieku, kiedy to powstała osada Dorfl, której nazwę w XVIII wieku zmieniono na Harrachov (początkowo Harrachsdorf) – od nazwiska właścicieli wsi. Po II wojnie światowej do Harrachova przyłączone zostały Novy Svet i Ryzoviste, natomiast w 1959 roku po korekcie granic z Polską dołączono także Mytiny.

Dzięki temu Harrachov uzyskał stację kolejową w Tkaczach. Jest to obecnie jedna z atrakcji tego miasta. Kolejka należy do niewielu czynnych obecnie kolei zębatych, a jazda nią pozwala na podziwianie pięknych widoków i krajobrazów Gór Izerskich oraz Karkonoszy. Kolej uznana została za państwowy zabytek techniki, a dawniej stanowiła ważne połączenie między Czechami a Śląskiem.

Harrachov leży na wysokości 686 m n.p.m i należy do najbardziej znaczących ośrodków rekreacyjno-sportowych w zachodniej części Karkonoszy. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych ośrodków narciarskich w Czechach. Najważniejszym punktem miasta jest oczywiście kompleks skoczni narciarskich – dobrze znany także polskim fanom Małysza Adama.

Harrachov Przewodnik

Skocznie narciarskie w Harrachovie

Harrachov to także ośrodek przemysłowy, w którym produkowano szkło. Wciąż istnieje tutaj huta szkła. Obecnie jest ona prywatna, ale możliwe jest jej zwiedzanie. To druga pod względem wieku prywatna huta szkła na zachodzie Republiki Czeskiej. W hucie zachowano tradycyjne sposoby produkcji. Zwiedzając ją, możemy podziwiać cały proces obróbki szkła w technologii ręcznej. Historię produkcji szkła odnajdziemy także w kościele św. Wacława, gdzie znajduje się szklany ołtarz, i w kaplicy św. Elżbiety, w której znajduje się szklany dzwon. Dzwon ma pół metra wysokości i waży 10 kilogramów. W Muzeum Szkła można podziwiać prawdziwe skarby sztuki szklarskiej.

W mieście znajdziemy również Muzeum Górnictwa, gdzie zapoznamy się z historią wydobywania rud w Czechach oraz Muzeum Narciarstwa z ekspozycją na temat rozwoju harrachowskiego narciarstwa i lokalnego klubu narciarskiego.

Ciekawostką jest miejscowy browar, który oferuje kąpiele piwne. Podobno dzięki wysokiemu udziałowi witaminy B zawartej w tym napoju, kąpiel przyczynia się do regeneracji naskórka oraz ma efekty odmładzające.