Stare Miasto

Praga Stare MiastoStare Miasto w Pradze na zdjęciach
Kilka zdjęć praskiego Starego Miasta. Zobacz.
Praga Prasna bramaBrama Prochowa
To od tej 65-metrowej budowli większość turystów rozpoczyna zwiedzanie Starego Miasta. Brama Prochowa jest jednym z głównych symboli Pragi. Swój obecny kształt zawdzięcza XIX-wiecznej rekonstrukcji przeprowadzonej przez Josefa Mockera.
Praga Obecni dumMiejski Dom Reprezentacyjny (Obecni Dům)
Obecni Dům stoi na rynku Náměsti Republiky (Plac Republiki), tuż obok Bramy Prochowej. Budowla przyciąga wzrok swoim secesyjnym wyglądem.
Praga Rynek StaromiejskiRynek Staromiejski
Główny plac miasta, liczący 9 tysięcy metrów kwadratowych, nazywany czasem starym targiem. W nim skoncentrowało się codzienne życie mieszkańców i turystów.
Praga Ratusz StaromiejskiRatusz Staromiejski
Ratusz Staromiejski to jeden z najważniejszych i najładniejszych budynków w Rynku Staromiejskim. Jego początki sięgają XIV wieku. Ratusz powstał za panowania króla Jana Luksemburczyka w wyniku przebudowy kamienicy, która stała w tym miejscu.
Praga Orloj ZegarZegar astronomiczny Orloj
Zegar umieszczony został na południowej ścianie Ratusza. Jego budowę w 1410 roku rozpoczął zegarmistrz Mikuláš z Kadan, a zakończył pod koniec XV wieku mistrz Hanuš, zwany Růže.
Praga Kościół Marii Panny przed TynemKościół Marii Panny przed Tynem
Kostel Matky Boží před Týnem potocznie znany jest jako Týnský chrám. Ten gotycki kościół stoi we wschodniej części Starego Miasta. Wejście do świątyni znajduje się od strony placu. Prowadzi do niego przejście pod arkadą jednej z przyległych kamienic.
Praga Kościół Świętego Mikołaja Stare MiastoKościół Świętego Mikołaja na Starym Mieście
Na Staromiejskim Rynku położony jest również kościół świętego Mikołaja. Jest świątynią późnobarokową, zbudowaną dla benedyktynów w 1735 roku według projektu czeskiego architekta – Kiliana Ignaza Dientzenhofera.
Praga KlementiniumKlementinium
Z Rynku Starego Miasta ulicą Karlovą prowadzi szlak do słynnego na całym świecie mostu. Jednak wiele atrakcji zobaczymy już na samej ulicy Karlovej.