Wzgórze Petřín w Pradze

Praga PetrinPetřín jest wzgórzem, zajmującym rozległy obszar pełen ogrodów i parków. W 1891 roku odbywała się tu Jubileuszowa Wystawa Praska, podczas której wzgórze uzyskało wygląd obecny.

Wówczas wybudowano kolejkę linową, wieżę widokową na wzór wieży Eiffla oraz Labirynt Luster.

Wieża widokowa na Petřínie (Petřínská rozhledna, Rozhledna na Petříné) otwarta jest dla zwiedzających codziennie między godziną 10 a 18. Wieża jest zmniejszoną kopią paryskiej wieży Eiffla. Ma 60 metrów wysokości i 299 schodów prowadzących na sam szczyt.

W sąsiedztwie wieży znajduje się Labirynt Luster (Bludiště na Petříné). Pierwotnie był to pawilon wystawowy Klubu Czeskich Turystów, powstały jako kopia średniowiecznej Bramy Wyszehradzkiej. Obecnie wewnątrz znajduje się labirynt ze zwierciadeł oraz diorama pokazująca walkę studentów praskich z wojskami szwedzkimi na moście Karola w 1648 roku. Labirynt czynny jest w godzinach od 10 do 18.

Kolejka linowa na Petřín (Lanova Draha) kursuje w obie strony dość często i można nią jechać na bilecie miejskim (także tym wykupionym na kilka dni). Oczywiście można na wzgórze wspiąć się i zejść na własnych nogach. Jeśli przeszacujemy nasze siły, wówczas możemy wsiąść do kolejki w połowie jej trasy (przystanek Nebozizek).

Na wzgórzu są dwa kościoły i słynny Mur Głodowy (Hladová źed), wybudowany na zlecenie Karola IV w czternastym wieku. Według legendy wzniosła go biedota i bezrobotni. Mur prowadzi do obserwatorium astronomicznego. Planetarium otworzone w 1928 roku posiada zabytkowy teleskop z początku dwudziestego wieku.

Petřín to idealne miejsce do podziwiania panoramy Hradczan i Starego Miasta.

Praga Petrin Zdjęcia

Praga Petrin Zdjęcia

Praga Petrin Zdjęcia

Praga Petrin Zdjęcia

Praga Petrin Zdjęcia

Praga Petrin Zdjęcia

Praga Petrin Zdjęcia

Praga Petrin Zdjęcia

Praga Petrin Zdjęcia
Panorama Pragi – widok na centrum miasta ze wzgórza Petrin