Most Karola

Praga Most KarolaMost Karola (Karlův most), najsłynniejszy most na rzece Wełtawie, łączy dzielnice Malá Strana ze Starym Miastem. Został wsparty na szesnastu filarach i jest jedynym średniowiecznym mostem kamiennym na świecie o takiej rozpiętości przęseł.

Został zlecony do wybudowania przez cesarza Karola IV na początku czternastego wieku. Jego konstruktorem był Petr Parleř. Most ma 516 metrów długości oraz 9,5 metra szerokości. Budowę rozpoczęto w 1357 roku i trwała ona do początków XV wieku. Most stanął w miejscu wcześniejszego, także kamiennego, zniszczonego przez powódź mostu Judyty z XII wieku.

W okresie baroku, czyli w osiemnastym wieku, most ozdobiono 30 posągami świętych. Rzeźby pochodzą z pracowni Brauna i Brokoffa. Na moście znajduje się m.in. figura Świętego Jana Nepomucena, którego w 1342 roku zrzucono z mostu do rzeki Wełtawy.

Na obu końcach mostu znajdują się wieże. Na wschodnim krańcu stoi Staromiejska Wieża Mostowa z umieszczonymi na niej figurami cesarza Karola IV, jego syna Wacława IV oraz świętych Wita, Wojciecha i Zygmunta. Wieża została ukończona w 1380 roku.

Obecnie można ją zwiedzać cały rok – przeważnie w godzinach od 10 do 18, a w wakacje nawet do 22.

Na przeciwległym końcu znajduje się Malostreńska Wieża Mostowa, składająca się z dwóch spojonych ze sobą wież. Wieża ta ma w sobie fragment zniszczonego wcześniej mostu Judyty. Wyższą z wieżyczek zbudował król Jerzy z Podiebradów w XV wieku. Zdobią ją czeskie średniowieczne herby, które są kontynuacją zdobień ze Staromiejskiej Wieży Mostowej. We wnętrzu w okresie od marca do października w godzinach od 10 do 18 otwarta jest wystawa Na moście o moście – z dziejów mostu Karola.

Tuż za Malostreńską Wieżą Mostową znajdują się dzielnice Malá Strana oraz Hradčany.

Praga Most Karola Zdjęcie

Praga Most Karola

Most Karola w Pradze Zdjęcie

Praga Most Karola Zdjęcia

Most Karola Zdjęcia

Most Karola Foto

Praga Most Karola

Praski Most Karola

Praga Most Karola

Praga Most Karola

Most Karola Zdjęcie Praga

Most Karola Zdjęcia Praga

Zdjęcia Praga Most Karola