Przewodnik po Ostrawie

Ostrawa jest trzecim co do wielkości miastem w Republice Czeskiej. Jest to miasto obfitujące w atrakcje turystyczne z przełomu XIX i XX wieku. Szczególnie bogata w zabytki jest dawna Morawska Ostrawa. Znajdziemy tutaj między innymi Stary Ratusz, w którym obecnie znajduje się Muzeum Ostrawskie. Pierwsza wzmianka o ratuszu pochodzi z 1539 roku. W późniejszym okresie wieża ratuszowa została przebudowana w stylu barokowym, a w XIX wieku wzniesiono dwie przybudówki.

Ostrawa Rynek

Stare Miasto Ostrawy, a dokładnie rynek

Rynek otoczony jest kamienicami z XIX i XX wieku. Stoi tu Dom Mikeska, czyli secesyjna kamienica z 1902 roku, w której obecnie mieści się dom książki, a w przeszłości znajdowały się tutaj Cafe Habsburg oraz kawiarnia Praha. Przechadzając się uliczkami znajdziemy również budynek, w którym obecnie znajduje się Teatr Jiřího Myrona, a dawniej Czeski Dom Narodowy, który został wyremontowany po pożarze w 1976 roku. Budynek jest w stylu neobarokowym oraz neorenesansowym. Znajdziemy również polski akcent, którym jest Dom Polski. Powstał on dzięki ofiarności miejscowych Polaków w latach 1899 – 1901. Pieczę nad budową sprawował architekt Stanisław Bandrowski z Krakowa. Dzięki piastowskim orłom i wbudowanym kamieniom z murów obronnych Krakowa budynek nawiązuje do naszej Ojczyzny.

Ostrawa Katedra

Katedra Boskiego Zbawiciela w Ostrawie

Oczywiście w mieście znajdują się też zabytki sakralne. Najstarsza świątynia w Ostrawie to kościół św. Wacława, którego początki sięgają XIII wieku. Początkowo była to świątynia w stylu gotyckim, jednak w wieku XIX została przebudowana w stylu klasycystycznym. Natomiast najbardziej charakterystycznym kościołem jest katedra Boskiego Zbawiciela z 1889 roku, który obecnie jest siedzibą diecezji ostrawsko-opawskiej.

Ostrawa Zamek Śląskoostrawski

Zamek Śląskoostrawski w Ostrawie

Interesującym zabytkiem jest również Zamek Śląskoostrawski wybudowany w drugiej połowie XIII wieku. Zamek miał chronić szlak prowadzący z Opawy przez Hlučín i Cieszyn do Krakowa. Został on otoczony wielkimi murami, których wysokość sięga 4 metrów a szerokość 2,5 metra. Zamek został niejednokrotnie przebudowany, ale największą szkodę wyrządziła mu eksploatacja węgla, którego złoża znajdowały się tuż pod kompleksem. W efekcie zamek zapadł się o 16 metrów. Do dziś zachowała się pierwotna dwukondygnacyjna konstrukcja zamku wraz z obronnym systemem murów. Obecnie turyści mogą zobaczyć tu wystawy poświęcone historii miasta i zamku, a także tortur. W kamiennej niszy na dziedzińcu znajduje się zamkowa kuźnia. Przez cały rok odbywają się tu ciekawe imprezy kulturalne, festiwale i spotkania towarzyskie.

Gdy już będziemy mieli dość wielkich zabytków, zawsze możemy wybrać się na wycieczkę do ostrawskiego zoo, który zajmuje prawie 100 hektarów i stanowi schronienie dla 360 gatunków zwierząt. Ciekawą alternatywą jest również planetarium i obserwatorium. Są to: trzecia co do wielkości sala planetarna (o średnicy 12,5 m) oraz drugi największy aparat projekcyjny w Republice Czeskiej.

Ostrawa oferuje również przejazd historycznym tramwajem. Zachowało się wiele starych wozów pierwszej połowy XX wieku, które dziś odnowione i upiększone wożą turystów.

W mieście warto wspiąć się na wieżę obserwacyjną w budynku urzędu miasta. Możemy z niej zobaczyć stare miasto i dalsze dzielnice Ostrawy.

Ostrawa Wieża Widokowa

Wieża widokowa w Nowym Ratuszu w Ostrawie

Wieża Widokowa Ostrawa Panorama

Widok na Ostrawę z wieży widokowej ratusza

Imprezowiczów z miasta, z Czech, a także z Polski, przyciąga ulica Stodolni. Wieczorami, zwłaszcza w weekendy, możemy poczuć się tutaj jak na słowiańskim Soho (rozrywkowej dzielnicy Londynu). Ze względu na większą tolerancję w Czechach niż w Polsce, w Ostrawie możemy znaleźć lokale rozrywkowe dla wszystkich grup społecznych, w tym kluby gejowskie.

Dum Umeni Ostrawa

Galeria sztuk plastycznych w Ostrawie – Dom Sztuki (Dům umění)

 

Ostrawa Teatr

Divadlo, czyli Teatr Antoniego Dvoraka w Ostrawie

Masz zdjęcia z Ostrawy? Opisz swoje wrażenia w Praktyczny Przewodniku! Czekamy na Twoją relację!