Zamek na Hradczanach

Praga Zamek na HradczanachKompleks pałaców, kościołów, obwarowań, średniowiecznych wieżyczek, uliczek i katedry rozciąga się na powierzchni 45 hektarów wokół trzech dziedzińców. Do praskiego hradu należą również oszałamiające rozmachem ogrody, takie jak: Ogrody Królewskie, Ogrody Zamku Praskiego oraz Ogrody południowe – Rajski (Rajská), Hartigovski (Harigovská) i Na wałach (Na Valech).

Gród istniał już w dziewiątym wieku jako twierdza królów i książąt czeskich. Tu od 973 roku swoją siedzibę mieli biskupi chrześcijańscy. W grodzie urzędowali wybitni czescy władcy, tacy jak Przemysław Ottokar II (1253-1278), Karol IV i jego syn Wacław IV (1378-1419). Karol z Wacławem przerobili zamek na styl gotycki. Za panowania Habsburgów siedzibę królewską przebudowano na styl renesansowy.

Zamek Praski został częściowo zniszczony w okresie wojny trzydziestoletniej. Jego odnowy dokonała w osiemnastym stuleciu cesarzowa Maria Teresa.

Obecnie Zamek Hradczański jest siedzibą prezydenta Czech.

Na zamek wchodzimy od strony Hradčanskiego námiesti przez strzeżoną rokokową bramę. Tuż za nią znajduje się dziedziniec, zwany honorowym. Przy nim swoją rezydencję ma czeska głowa państwa. Zwiedzanie kontynuujemy przechodząc przez zdobioną cesarskimi herbami Bramę Mateusza z 1618 roku. Przechodząc przez nią, docieramy do drugiego z dziedzińców, w którym wydrążono trzy studnie. Przy placu stoi Kaplica Krzyża Świętego z osiemnastego wieku, w której przechowywane są eksponaty ze skarbca katedralnego.

Stąd wejdziemy do Galerii Malarstwa, Galerii Rudolfa oraz Lustrzanej Sali Hiszpańskiej. Przechodząc przez kolejną bramę, naszym oczom ukaże się dziedziniec z Katedrą świętego Wita. Z ulokowanej tu poczty można wysłać kartki pocztowe (je też tu można kupić). Dziedziniec zamkowy kończy się tuż za katedrą, gdzie wzniesiono Pałac Zamkowy.

Kilka kroków dalej jest Plac świętego Jerzego, przy którym stoi Bazylika i Klasztor świętego Jerzego (Bazilika i Klášter sv. Jiří). Dalej zobaczymy budynek dawnego pałacu Rožmberków, kaplicę Wszystkich Świętych, Pałac Lobkowiców, XII – wieczną Czarną Wieżę, Złotą Uliczkę, Wieżę Prochową, zwaną Mihulka.

Będąc na Zamku koniecznie należy zobaczyć pobliski Belweder królowej Anny, Daliborkę oraz koniecznie zejść w dół monumentalnymi Wielkimi Schodami Zamkowymi.

Wartę na zamku trzymają gwardziści ubrani w mundury zaprojektowane przez Teodora Pištka.

Praga Hradczany Zamek Zdjęcia

Praga Zamek na Hradczanach Zdjęcia

Praga Hradczany Zamek Zdjęcia

Praga Hradczany Zamek Zdjęcia

Praga Hradczany Zamek Zdjęcia
Zmiana warty na Zamku na Hradczanach w Pradze

Praga Hradczany Zamek Zdjęcia

Praga Hradczany Zamek Zdjęcia
Wielkie Schody Zamkowe

Praga Hradczany Zamek Zdjęcia
Rokokowa brama na zamku w Pradze

Praga Hradczany Zamek Zdjęcia

Praga Hradczany Zamek Zdjęcia

Praga Hradczany Zamek Zdjęcia
Posterunek straży przy wejściu na hradczański zamek
Praga Hradczany Zamek Zdjęcia
Fontanna na dziedzińcu zamku w Pradze