Kościół Marii Panny przed Tynem

Praga Kościół Marii Panny przed TynemKostel Matky Boží před Týnem potocznie znany jest jako Týnský chrám. Ten gotycki kościół stoi we wschodniej części Starego Miasta. Wejście do świątyni znajduje się od strony placu. Prowadzi do niego przejście pod arkadą jednej z przyległych kamienic.

Za kościołem znajduje się piękny zaułek zwany po czesku Týnem.

Świątynię budowano prawie sto lat – od końca XIV wieku do początku XVI. Powstała na miejscu XI-wiecznego romańskiego kościółka. Głównymi architektami i budowniczymi byli Mateusz z Arras oraz Peter Parler.

Na szczycie kościoła mieściła się dawniej rzeźba husarskiego króla – Jerzego z Podiebradów. W 1626 roku posąg króla zastąpiono postacią Madonny autorstwa Kašpara Bechtelera.

Wieża południowa pochodzi z późniejszego okresu, zbudowano ją w 1511 roku. Gdy w 1679 roku wybuchł pożar, przerobiono główną nawę obniżając strop, który wykonano ponownie w stylu barokowym.

W środku ulokowano wiele nagrobków, w tym arcybiskupa Rokyca, Rudolfa II i astronoma Tycho de Brahea. Ma się tu także znajdować serce Jerzego z Podiebradów.

Wnętrze zdobi, sporządzony przez Macieja Rejska, baldachim, który widnieje nad grobowcem jednego z biskupów. Wyjątkowy jest również północny portal kościoła, dzieło Parlera.

Praga Kościół Marii Panny przed Tynem Zdjęcie

Kościół Marii Panny przed Tynem w Pradze Zdjęcie

Czechy Praga Kościół Marii Panny Tyn Zdjęcie