Rynek Staromiejski (Staroměstské Náměsti)

Praga Rynek StaromiejskiGłówny plac miasta, liczący 9 tysięcy metrów kwadratowych, nazywany czasem starym targiem. W nim skoncentrowało się codzienne życie mieszkańców i turystów.

Od XI wieku mieściło się tu największe skupisko targowisk miejskich. Odbywają się tu również ważne wydarzenia związane z Pragą.

Na Rynku Staromiejskim zginęli przywódcy ruchu husyckiego: kaznodzieja praski Jan Želivský i hetman taborytów Jan Rohač z Dubé.

Rynek otaczają kilkusetletnie kamienice pochodzące głównie z okresu baroku, ale jest również kilka ze średniowiecza. Warto obejrzeć dom Pod Kamiennym Dzwonem, a także pałac Goltz-Kinskych służący jako miejsce wystaw Galerii Narodowej.

Na rynku znajduje się pomnik Jana Husa. Odsłonięto go w 1915 roku w pięćsetną rocznicę jego śmierci. Posąg jest dziełem Ladislava Šalouna i stanowi swego rodzaju symbol odrodzenia.

W centrum Starego Miasta mieszczą się także Ratusz Staromiejski (Staroměstska Radnice), oraz dwie świątynie. Jedna z nich to gotycka świątynia pod wezwaniem Marii Panny przed Týnem, a druga to kościół pod wezwaniem św. Mikołaja.

Praga Rynek Staromiejski Zdjęcie

Rynek Staromiejski Praga Zdjęcie

Rynek Staromiejski w Pradze Zdjęcie

Praga Rynek Staromiejski

Przewodnik Praga Rynek Staromiejski

Rynek Staromiejski w Pradze

Praski Rynek Staromiejski

Rynek starego miasta w Pradze

Praga Rynek na Starym Mieście Zdjęcie

Praga Rynek Staromiejski Czechy