Kraj morawsko-śląski

Kraj morawsko-śląski w Czechach (po czesku Moravskoslezský kraj) jest odpowiednikiem naszego województwa. Region leży przy granicy polsko-słowackiej. Stolicą kraju jest Ostrawa – trzecie co do wielkości miasto Czech.

W czasach zjednoczenia ze Słowacją region zwany był stalowym sercem kraju, gdyż dominował, i wciąż jest istotny, przemysł ciężki, włączając w to hutnictwo stali. Ten obraz zmienia się, gdyż promowana jest turystyka. W regionie leży drugi co do wielkości w Czechach port lotniczy Ostrava-Mošnov. W górach znajdziemy liczne stoki narciarskie. Wiele jest tu chronionych obszarów natury – Beskidy, Jesioniki oraz Poodří. Jest tu też 131 rezerwatów przyrody.

Kraj morawsko-śląski leży na granicy Masywu Czeskiego i Karpat Zachodnich. Najwyższe wzniesienie to Pradziad (1 491 m n.p.m.) w paśmie Jesioników. Wysoka jest też Łysa Góra (Lysá hora) w Beskidach Śląsko-Morawskich – ma 1 324 m n.p.m. Z kolei znany w Polsce Beskid Śląski to teren nieco niżej wyniesiony. Na północnym zachodzie leży wyżyna dorzecza Odry i jej dopływów.

Najważniejsze miasta to Bruntál, Frýdek-Místek, Karwina, Nowy Jiczyn, Opawa i Ostrawa. Bezpośrednio przy granicy z Polską leży Czeski Cieszyn.

Do 30 maja 2001 roku region nosił nazwę kraju ostrawskiego (czes. Ostravský kraj)