Imprezy o Czechach w Polsce – marzec 2014
Imprezy o Czechach w Polsce w marcu 2014 roku. Zapraszamy do sprawdzenia propozycji.
(szczegóły tego wydarzenia niżej)
Wystawy
Wystawa rysunków Helgi Hoškovej-Weissovej
6 marca – 22 kwietnia
ul. Odeska 1, 15-406 Białystok Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
Rysunki Helgi Hoškovej-Weissovej, która jako dziecko przeżyła pobyt w obozie w Terezinie odwiedziła już wiele miast w Polsce. 6 marca otwarta zostanie w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku, kiedy decyzją parlamentu Europejskiego, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych.
ZBYT GŁOŚNA SAMOTNOŚĆ… BEZ HRABALA
7-29 marca
Poznań, Galeria Atanazego, Al. Marcinkowskiego 23/24,
Fotografie, plakaty, grafiki, kolaże i ilustracje książkowe prezentowane na wystawie zabiorą nas do niezwykłego świata Bohumila Hrabala, opowiadacza historii, eksperymentatora językowej formy, miłośnika sztuki współczesnej, piwa, kotów, nieskrępowanego języka i piękna życia, dla którego nic nie jest tabu. Bohumil Hrabal w tym roku obchodziłby setną rocznicę swoich urodzin, wystawa prezentowana w Poznaniu powstała na tę właśnie okoliczność.
Wystawa konceptualisty Jiříego Skály w Warszawie
14 marca – 18 kwietnia
Galeria Foksal, Warszawa
Prace jednego z najważniejszych czeskich konceptualistów, czterdziestolatka Jiříego Skály będzie można obejrzeć od 14 marca w warszawskiej galerii Foksal. Ekspozycja zawiera oprócz prac video, dzieła na papierze przypominające tekstylia zmarłego niedawno artysty Bohdana Mrázka, którego twórczość była w ogromnej mierze poświęcona właśnie tekstyliom.
Wystawa słynnego czeskiego artysty Jiříego Davida
28 marca – 29 kwietnia
Warszawa, Galeria Le Guern
Prace autora Serca nad Zamkiem Praskim, Kluczowej rzeźby na placu Franza Kafki w Pradze, współzałożyciela grupy Tvrdohlaví (Twardogłowi, 1987), wszechstronnego artysty Jiříego Davida.
Wystawa zdjęć Oldřicha Škáchy pt. „VÁCLAV HAVEL NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI”
28 marca – 19 kwietnia
Galeria Miejska BWA Bydgoszcz, Gdańska 20
Oldřich Škácha opowiada historię Havla widząc w nim polityka, artystę, męża, przyjaciela, ale przede wszystkim jednostkę uwikłaną w dzieje. Osobisty fotograf Havla fotografując człowieka, dokumentuje wydarzenia z okresu mrocznego socjalizmu, z czasów przemiany i poszukiwania wolności oraz z momentu upadku starego systemu i narodzin nowego.
Wystawa Architektura nowego winiarstwa
do 30 marca 2014
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
Wystawa prezentująca najbardziej interesującą i postępową architekturę związaną z winem w wybranych regionach. Zobacz też: Morawy [region winiarski Czech]
Wystawa Jan Palach ’69
4-20 marca
Galeria Książnicy Beskidzkiej, ul. Słowackiego 17a, Bielsko-Biała
Wystawę poświęconą dramatycznemu protestowi praskiego studenta Jana Palacha przeciwko sowieckiej inwazji w 1968 roku i postępującej stalinowskiej normalizacji można od 4 do 22 marca oglądać w bielskiej Książnicy Beskidzkiej.
Film
Najpiękniejsze czeskie wieczorynki
1-29 marca 2014 – co sobotę o godz. 11.00
Kino Muranów
W ramach Poranków Rodzinnych zobaczyć będzie można najpiękniejsze czeskie animacje dla dzieci. W programie znajdą się kultowe czeskie wieczorynki takie jak Krecik czy Sąsiedzi, ale również animacje mniej znane polskim maluchom, takie jak Świetliki czy Piesek i kotek. Spotkania zakończy projekcja obsypanej nagrodami pełnometrażowej animacji lalkowej Jana Svěráka Kuki powraca.
„Mareczku, podaj mi pióro” w kinie Kosmos w cyklu Kosmiczne Komicznie
10 marzec 2014
Katowice, Kino Kosmos, ul. Sokolska 66
W poniedziałki w kinie Kosmos nie śmiać się nie sposób, a to za sprawą cyklu Komicznie, kosmicznie, który potrwa przez cały marzec. Dawkę czechosłowackiego humoru zapewni film „Mareczku, podaj mi pióro”. Oprócz tego w programie m. in. coś z kanonu polskiej komedii przedwojennej – „Czy Lucyna to dziewczyna”, dzieło braci Coen „Bracie gdzie jesteś?”, obraz nowojorskiego mistrza Woody’ego Allena – „Klątwa skorpiona” oraz rodzima produkcja z 1958 roku -„Kalosze szczęścia”.
Życie na podsłuchu, czyli „Ucho” Karla Kachyni w Elblągu
26 marca
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida ul. św. Ducha 3-7, Sala Audiowizualna
Film „Ucho“ Karla Kachyni jest jednym z najbardziej znanych filmów zatrzymanych przez cenzurę – na ekrany kin trafił dopiero po dwudziestu latach od chwili powstania. Film można będzie zobaczyć w ramach cyklu środowych spotkań miłośników kina w Elblągu.
Muzyka
Koncerty AGU z czeskim zespołem w Polsce
13-14 marca 2014
Kraków, klub Żaczek, klub Awaria
Polsko-czeska wokalistka Agu wystąpi w Krakowie wraz z czeskim składem w serii dwóch koncertów, najpierw 13 marca w Krakowie jako support legendy polskiej muzyki alternatywnej, Lecha Janerki, 14 marca wystąpi zaś w znanym klubie Awaria.
Tournee czeskiego pieśniarza J po Polsce
27-31 marca
Czeski songwriter z Pragi, który supportował m. in. Kurta Vile wystąpi w Polsce w cyklu koncertów. Towarzyszyć mu będzie czesko-amerykański duet Hey! Rabbit.
Wykład
Skonsumować komunizm – z cyklu wykładów o czeskiej kulturze popularnej
20 marca
Al. Róż 16, 00-556 Warszawa
Nasz kolejny wyklad z cyklu Czeski Sen. Oblicza Czeskiej Kultury Popularnej przebiegnie pod znakiem konsumpcjonizmu. Jakie przedmioty były obiektem pożądania Czechów w okresie komunizmu? Co było powszechnie dostępne w czeskich sklepach?
Czeskie zabytki UNESCO z serii wykładów Dookoła świata z Muzeum
18 marca
Warszawa, Centrum Intepretacji Zabytku, ul. Brzozowa 11/13
Miejsca światowego dziedzictwa UNESCO w Czechach będą tematem wykładu dyrektora Czeskiego Centrum, Petra Janyški, który odbędzie się 18 marca o godz. 18:30 w Centrum Intepretacji Zabytku.