Karta miejska w Pradze Opencard

Praga karta miejskaOpencard jest „inteligentną” kartą miejską przeznaczoną dla mieszkańców Pragi i turystów. Jest ona wydawana przez Urząd Miejski w Pradze. Teraz dostęp do usług miejskich ma być mniej skomplikowany i bardziej wygodny.

W czym pomaga karta miejska?

Opencard służy do kupna biletów do niektórych instytucji oraz korzystania z usług. Można jej również używać zamiast biletu komunikacji miejskiej w Pradze. Opencard jest uznawana w 38 oddziałach biblioteki miejskiej w Pradze, gdzie pełni rolę karty bibliotecznej. W różnych instytucjach można skorzystać ze zniżek po jej okazaniu.

Karty miejskie mogą być stosowane zamiast monet podczas parkowania w płatnych strefach. Teraz są akceptowane przez parkometry w dzielnicy Praga 1, ale planuje się, że w ciągu najbliższych miesięcy usługa będzie dostępna także w dalszych dzielnicach.

Karta to także możliwość skorzystania z usług dla zarejestrowanych użytkowników w Portalu Pragi. Właściciel karty może z jej pomocą sprawdzić swoje punkty karne i wykroczenia w aplikacji dla kierowców „Wiem, jak jeździć”.

Jakie są karty miejskie w Pradze?

Karta występuje w odmianie z bezstykowym chipem oraz z bezstykowym i stykowym chipem. Ta druga pozwala przechowywać dodatkowe dane, m.in. podpis elektroniczny – wydawana jest na podstawie pisemnego wniosku. Pierwsza z kart wystarcza do płatności za parking, bilety transportu publicznego oraz dostępu do bibliotek.

Karty (typu smartcard) są wytrzymałe i opierają się zniszczeniom, ale lepiej ich nie zginać, nie łamać i nie wystawiać na temperatury poniżej -10 st. C i wyższe niż 40 st. C. Jest wrażliwa również na pole magnetyczne. Działa po przyłożeniu do czytnika na odległość mniejszą niż 4 centymetry.

Wybrane rabaty z Opencard Prague

ZOO w Pradze – 5%
Ogród Botaniczny w Pradze – 5%
Troja Château – 20%
Muzeum Miejskie Pragi – budynek główny Florenci, Müllerova vila, Podskalská celnice na Výtoni – 10%

Dowiedz się więcej na stronie Opencard

Może Ci się również spodoba